پس از این که داوطلبان قبول شده در مرحله اعلام نتایج مشخص گردیدند و اقدام به ثبت نام نمودند معمولا برخی از ظرفیت رشته محل ها خالی می ماند. در این مرحله در صورتی که دانشگاه اعلام بدارد داوطلبان می توانند از طریق شرکت در تکمیل ظرفیت دکتری سراسری برای این رشته محل ها درخواست پذیرش نمایند. با توجه به این که تکمیل ظرفیت دکتری سراسری همه ساله برگزار می گرد به همین سبب یکی از روش های معمول برای پذیرش در مقطع دکتری به حساب می آید. با این توضیحات در این مقاله به بررسی تکمیل ظرفیت دکتری سراسری و شرایط و ضوابط احتمالی آن خواهیم پرداخت.

تکمیل ظرفیت دکتری سراسری

داوطلبان عزیز در صورتی که در زمینه  تکمیل ظرفیت دکتری سراسری  و بطور کلی درباره دانشگاه سراسری مشکلی داشتید یا نیاز به مشاوره تحصیلی داشتید می توانید از 8-24 هر روز حتی ایام تعطیل با تلفن ثابت با شماره 1375-907-909 تماس بگیرید تا با کارشناسان مجرب سپید در ارتباط باشید.

 

تکمیل ظرفیت دکتری سراسری
تکمیل ظرفیت دکتری سراسری

 

موارد مطرح در تکمیل ظرفیت دکتری سراسری

آن دسته از داوطلبان که قصد شرکت در تکمیل ظرفیت دکتری سراسری را دارند بایستی به برخی موارد توجه داشته و در زمینه آنها اطلاعات حاصل نمایند. این مقاله نیز با این هدف و به منظور رفع ابهامات ناشی از این موارد نگاشته شده است. در این بخش از مقاله به بیان مواردی که در ادامه مورد بررسی قرار خواهد گرفت می پردازیم. از جمله این موارد می توان به شرایط و ضوابط تکمیل ظرفیت دکتری سراسری ، زمان شروع تکمیل ظرفیت دکتری سراسری و نحوه انجام آن اشاره نمود.

شرایط و ضوابط شرکت در تکمیل ظرفیت دکتری سراسری

یکی از اولین و مهمترین شروط شرکت در تکمیل ظرفیت دکتری سراسری شرکت در جلسه آزمون می باشد. از این رو آن دسته از داوطلبانی که در آزمون دکتری ثبت نام کرده ولی در جلسه آزمون بنا به هر دلایلی شرکت نکرده باشند نمی توانند برای تکمیل ظرفیت دکتری سراسری اقدام نمایند. مورد دیگر این که اگر داطلبی در آزمون شرکت نموده و انتخاب رشته نماید ولی در هیچ کدام از رشته محل های انتخابی دعوت به مصاحبه نشود نیز می تواند در تکمیل ظرفیت شرکت نماید. در کنار آن اگر هم حتی در یکی از انتخاب های خود دعوت به مصاحبه گردد باز امکان شرکت در تکمیل ظرفیت دکتری سراسری برای آن داوطلب فراهم می باشد. اما اگر داوطلبی در یکی از رشته محل های دعوت شده به مصاحبه قبول شده باشد و در در آن رشته محل ثبت نام نماید دیگر نمی تواند در تکمیل ظرفیت آزمون دکتری سراسری شرکت نماید. پس به طور کلی تمامی داوطلبانی که در آزمون دکتری شرکت نموده اند می توانند درتکمیل ظرفیت نیز شرکت نمایند بجز داوطلبانی که در یکی از رشته محل هی انتخابی دعوت به مصاحبه شده قبول شده باشند.

زمان شروع تکمیل ظرفیت دکتری سراسری

تکمیل ظرفیت دکتری سراسری و به طور کلی تمامی تکمیل ظرفیت های دانشگاهی پس از اتمام زمان ثبت نام و شرکت پذیرفته شدگان در کلاس انجام می گیرد. به همین جهت و بر اساس آخرین دوره برگزاری تکمیل ظرفیت دکتری سراسری زمان شروع این پروسه از اواسط آبان ها می باشد. از این رو داوطلبانی که شرایط بالا را داشته باشند در این بازه زمانی برای می توانند در تکمیل ظرفیت دکتری شرکت نمایند.

 

تکمیل ظرفیت دکتری
تکمیل ظرفیت دکتری

 

 

نحوه انجام تکمیل ظرفیت دکتری سراسری

داوطلبانی که منتظر شروع تکمیل ظرفیت دکتری سراسری هستند بایستی در اواسط آبان ماه که معمولا بازه زمانی شروع این پروسه می باشد با ورود به سامانه سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org به بخش دکتری این سامانه وارد گردند. پس از ورود به این بخش از سایت سنجش ابتدا با دانلود دفترچه تکمیل ظرفیت دکتری سراسری نسبت به رشته محل هایی که می توانند در این مرحله انتخاب نمایند اطلاع حاصل نمود و برای تکمیل ظرفیت اقدام نمایند. البته لازم به ذکر می باشد که تنوع رشته ها در این مرحله به مانند تکمیل ظرفیت در دیگر مقاطع ممکن است پایین باشد اما با توجه به این که آخرین فرصت داوطلبان برای ورود به این مقطع می باشد اهمیت بالایی را دارد. در پایان لازم به ذکر می باشد که داوطلبان دانشگاه آزاد نیز بایستی برای شرکت در تکمیل ظرفیت به سامانه سنجش و پذیرش آزاد به نشانی www.azmoon.org مراجعه نمایند. همچنین اعلام نتایج تکمیل ظرفیت دکتری سراسری نیز معمولا یک ماه پس از اتمام مرحله انتخاب رشته تکمیل ظرفیت به اطلاع داوطلبان شرکت کننده در تکمیل ظرفیت می رسد. برای اطلاع از نتایج نیز بایستی به همان سامانه ثبت نام شده مراجعه نمود.

داوطلبان عزیز در صورتی که در زمینه  تکمیل ظرفیت دکتری سراسری  و بطور کلی درباره دانشگاه سراسری مشکلی داشتید یا نیاز به مشاوره تحصیلی داشتید می توانید از 8-24 هر روز حتی ایام تعطیل با تلفن ثابت با شماره 1375-907-909 تماس بگیرید تا با کارشناسان مجرب سپید در ارتباط باشید.

لینک های مفید

دانشگاه سراسری

دکتری دانشگاه سراسری

دکتری دانشگاه آزاد

دکتری وزارت بهداشت

دکتری دانشگاه پیام نور

کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری

کاردانی به کارشناسی دانشگاه سراسری

کارشناسی پیوسته دانشگاه سراسری

کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری

مطالب مفید  تکمیل ظرفیت دکتری سراسری

ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه آزاد و سراسری

انتخاب رشته کنکور دکتری سراسری

دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری

ثبت نام بدون کنکور دکتری دانشگاه آزاد

ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت

لیست رشته های بدون کنکور دکتری دانشگاه آزاد

شهریه رشته های بدون کنکور دکتری دانشگاه آزاد

دفترچه ثبت نام بدون کنکور دکتری دانشگاه آزاد

ثبت نام بدون کنکور دکتری دانشگاه پیام نور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 5 =